Nutriční složení, doplňkové látky a suroviny používané pro výrobu krmiva PREMIL 

Výborná kondice zvířat a vysoká kvalita používaných surovin jsou pro firmu PREMIL nejdůležitější parametry.  Na základě těchto principů bylo vytvořeno kompletní a vyvážené krmivo, které poskytuje psům a kočkám každého věku, plemene a hmotnosti správný přísun bílkovin, tuků, cukrů, vitaminů a minerálů. Aby toho mohlo být dosaženo, používá firma PREMIL jen ty nejlepší ingredience, které nejsou geneticky modifikovány a maso pochází pouze ze zdravých zvířat určených k lidské spotřebě. Všechny produkty jsou konzervovány přírodní směsí tokoferolů bez použití chemických látek.

Bílkoviny

Jako primární zdroj proteinů slouží kuřata, kachny, krůty, jehněčí a tuňák. Kuřecí maso, které je obsaženo v granulích Premil, pochází z celých kuřat produkovaných v Srbsku. Kuřata jsou čerstvě poražena a neobsahují peří ani další méně hodnotné části těla. Kombinací různých druhů proteinů je dosaženo kvalitního krmiva s vysokým obsahem proteinů, vynikající biologickou hodnotou a stravitelností. Tuňák, používaný v granulích Premil, je původem ze Skandinávie. Jehněčí maso pochází z Nového Zélandu.  

Krmivo Premil splňuje specifické požadavky různých plemen psů a koček na aminokyseliny jako jsou taurin a L-karnitin, čehož se využívá při prevenci i léčbě některých zdravotních poruch. Taurin pomáhá regulovat buněčnou osmózu a podporuje funkci srdce; jeho zahrnutí do krmiva společně s L-karnitinem pomáhá zachovat jeho vlastnosti, zvyšuje metabolizaci tělesných zásob tuku a chrání svalovou hmotu.

Tuky

Tuky zajišťují v krmivu pro psy a kočky primární zdroj energie. Volba použitých tuků má primární význam pro chutnost granulí. Obsah esenciálních mastných kyselin přispívá k správné výživě. Společnost PREMIL používá jako zdroj potřebných esenciálních mastných kyselin různé typy tuků: kuřecí tuk, rybí tuk a rostlinné oleje. Kuřecí tuk a dehydratované kuřecí maso mají více polynenasycených mastných kyselin, než telecí a vepřové, navíc ho kočky i psi v krmivu upřednostňují. Kuřecí tuk obsahuje kyselinu arachidonovou, která pokrývá potřebu esenciálních mastných kyselin u koček. Rybí tuk ze Skandinávie obsahuje nejvyšší množství mastných kyselin zvaných omega-3, zvláště kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou (DHA), ze všech živočišných tuků. Tyto kyseliny mají protizánětlivé, antiaterogenní a antitrombogenní účinky. Kromě výše zmíněných vlastností pomáhají tyto tuky vyrovnat příjem polynenasycených omega-6 a omega-3 kyselin. Olej z lněného semene je bohatý na kyselinu linoleovou, která je krmivu pro psy a kočky nezbytná.

Sacharidy

Sacharidy představují pro psy a kočky důležitý zdroj energie, obzvláště proto,že škroby obsažené v použitých surovinách poskytují okamžitou energii. V krmivech PREMIL je jako zdroj sacharidů použita rýže, kukuřice a oves bez genetických modifikací, brambory a jablka. Při zpracování je použita dvojitá extruze, která zajišťuje lepší promíchání surovin a lepší rozložení tepla, což dělá proces gelifikace účinnějším a zaručuje psům a kočkám lepší stravitelnost krmiva. 

Vláknina

Důležitou roli při trávení přijímané potravy hrají strukturované sacharidy a vláknina. Ovlivňují také vstřebávání mnoha živin. Krmivo pro psy a kočky PREMIL využívá jako zdroje vlákniny červenou i cukrovou řepu, jablka a psyllium. Vláknina v cukrovarských řízcích je směsí rozpustné a nerozpustné vlákniny a semena psyllia jsou bohatá na rozpustnou vlákninu.  Rozpustná vláknina představuje výživu pro střevní mikroflóru a tím je střevo udržováno zdravé. Vláknina je ideálními pro zpomalení trávení, zlepšuje absorpci některých živin a zaručuje správnou konzistenci výkalů. 

Popel

Popel je souhrnné označení látek, které by zůstaly poté, co by byly všechny ostatní složky krmiva spáleny. Popel je souborem minerálních látek, které zbudou po spálení granulovaného krmiva. Obsah popelovin v rozmezí 5 – 8 % je obecně považován za obvyklý normální objem popelovin v krmivu.

Prebiotika

Krmivo PREMIL obsahuje prebiotika jako jsou fruktooligosacharidy (FOS) a mannan-oligosacharidy (MOS). Tyto prebiotika nejsou narušovány trávícími enzymy koček a psů, ale jsou fermentovány saprofytickými bakteriemi za produkce amoniaku, kyseliny mléčné a mastných kyselin s krátkým řetězcem, které zaručují správný vývoj saprofytické mikroflóry (laktobacilů a bifidobakterií) jako antagonistů patogenních bakterií. Střevní mikroflóra je jedním z hlavních aktivátorů imunitního systému, protože je schopna přímo i nepřímo konkurovat patogenům, které mohou kolonizovat střevní trakt. Krmivo rovněž obsahuje pivovarské kvasnice a jejich extrakty, bohaté na MOS mající prospěšný účinek na střeva psů a koček, protože znemožňuje uplatnění patogenních bakterií a selektivně snižuje a odstraňuje potenciální toxiny. Navíc mají přímo vliv na příjem vitaminu B12, přírodních substancí s antioxidační aktivitou, aminokyselin a jednoduchých peptidů. Dále kvasnice a výtažky z nich velkou měrou aktivují nespecifické mechanismy imunitního systému. 

Vitamíny

Vitamíny jsou nezbytné pro správnou výživu, protože se účastní nejdůležitějších biochemických reakcí v těle. Nedostatek vitaminů se projevuje jako stav všeobecného oslabení zvířete. V krmivu obsažený denní příjem odpovídajícího množství vitamínů je důležitý pro správné zajištění všech životních funkcí psů a koček. V krmivech PREMIL je obsah vitaminů kompletní a vyvážený podle fyziologických potřeba vývojového stádia zvířete. Zárukou dlouhodobého uchování vitamínů obsažených v krmivu je jejich přidání až po extruzi (Long Life Vitamins).

Minerální látky

Obsahu minerálů v krmivech PREMIL je věnována velká péče a pozornost. Některé receptury, například Large, jsou obohacené o glukosamin a chondroitin pro podporu kloubů.

Nutraceutika a funkční potraviny

Společnost PREMIL využívá při vytváření receptur krmiv pro psy a kočky nutraceutika (látky s léčivými vlastnostmi extrahované z potravin nebo v nich přítomné) a funkční potraviny (potraviny mající jak výživný efekt, tak prospěšné vlastnosti). Jedno z používaných nutraceutik je chondroitin sulfát, extrahovaný z ryb, a glukosamin pro chrupavky, nacházející se ve výtažku z korýšů. Obě tyto látky podporují růst a obnovu chrupavek. Mnoho funkčních potravin se používá v různých kombinacích, jak pro udržování dobrého zdraví, tak jako léčba při určitých zdravotních problémech, obzvláště pak extrakty a rostliny s léčivými účinky.

Chutnost

Krmiva PREMIL neobsahují žádná umělá dochucovadla ani příchutě.

Metabolická energie

Metabolická energie potravin (ME) představuje část energie, která vstoupila do metabolických procesů.
 

Účinky a působení doplňkových látek obsažených v krmivu Premil

Biotin H2

Biotin nebo vitamín H2 je součástí řady enzymů zodpovědných za syntézu lipidů a kyseliny propionové a v glukogenezi. Je nezbytný pro udržení zdravé kůže a srsti a napomáhá správnému fungování potních žláz, nervových tkání atd.

Fosfor

Kromě své úlohy při tvorbě kostí je složkou fosfátových sloučenin zodpovědných za přenos energie v organismu. Je také součástí fyziologicky aktivních látek, fosfolipidů a nukleových kyselin.

Hořčík

Je nezbytný pro růst kostí a produkci hormonů štítné žlázy. Zvyšuje kvalitu kostí a chrupavek a také hraje důležitou roli ve fungování řady mitochondriálních enzymů.

Cholinchlorid

Cholin má kromě své úlohy v nervové tkáni prostřednictvím acetylcholinu také nepostradatelnou roli při normálním metabolismu tuků a prevenci ztučnělých jater.

Jód

Svou úlohou v hormonech štítné žlázy podporuje regulaci metabolismu, růstu, reprodukce, termoregulace a mentálního vývoje.

Kyselina listová

Kyselina listová hraje hlavní roli v syntéze erytrocytů, regulaci glykémie a rozdělení buněk.

Kyselina pantonová

Latinské slovo Panthos znamená všude, což naznačuje, že kyselina pantothenová je všude v přírodě rozšířena. Je nenahraditelná v metabolismu tuků, bílkovin a uhlohydrátů.

Mangan

Mangan je složkou metaloenzymů a hraje roli v biosyntéze cholinu a genezi cholesterolu, tj. při přenosu lipidů. Je to nepostradatelný minerál v metabolismu uhlohydrátů, normální fungování nervových tkání a udržování březosti (má svou roli ve fungování žlutého tělíska).

Měď

Měď stimuluje tvorbu normálních červených krvinek a působí jako katalyzátor při ukládání a uvolňování železa. Pomáhá aktivaci několika enzymů podílejících se na dýchání buněk, stimuluje tvorbu spojovacích tkání a hraje roli v syntéze kolagenu a melaninu.

Niacin

Niacin nebo vitamin B3 hraje roli v metabolismu uhlohydrátů, oxidaci a syntéze mastných kyselin a syntéze tryptofanu.

Selen

Selen je prostřednictvím enzymů závislých na selenu odpovědný za ochranu organismů před volnými radikály. Je nezastupitelný při ochraně tkání, ve kterých nejsou přítomny jiné antioxidační systémy.

Sodík

Sodík spolu s draslíkem hraje roli při přenosu nervových impulsů při svalových kontrakcích.

Taurin

Taurin je aminokyselina, která hraje roli ve fungování mozku a srdce, jakož i při stabilizaci buněčných membrán. Jeho funkce v metabolismu žlučníku, očí a krevních cév jsou dobře známy a mají také antioxidační a detoxikační účinky.

Vápník

Vápník je rozhodující pro tvorbu silných kostí a zubů. Reguluje také srážení krve, hraje roli ve svalové kontrakci, udržuje permeabilitu buněčné membrány, ovlivňuje nervovou a svalovou podrážděnost a sekreci hormonů.

Vitamin A

Vitamin A je zásadní pro zdraví kůže, sliznic a očí. Je to vitamín rozpustný v oleji, potřebný pro normální fungování reprodukčního, dýchacího a imunitního systému.

Vitamin B1

Vitamin B1 nebo thiamin je vitamin skupiny B, který se podílí na metabolismu uhlohydrátů a je rozhodující pro normální fungování nervových tkání.

Vitamin B2

Vitamin B2 (Riboflavin) je důležitý pro trávení uhlohydrátů a tuků a pro zdraví kůže a srsti.

Vitamin B6

Vitamin B6 nebo pyridoxin hraje roli v metabolismu aminokyselin díky své účasti v mnoha enzymatických procesech.

Vitamin B12

Vitamin B12 je koenzym v syntéze bílkovin a lipidů, v přenosu metylových skupin a metabolismu uhlohydrátů a tuků. Je zásadní při růstu a při syntéze bílkovin a erytrocytů.

Vitamín C

Vitamin C je silný antioxidant a pomáhá udržovat zdravý imunitní systém. Podílí se na transportu vodíku, ne syntéze hydroxyprolinu a kolagenu a na ukládání železa.

Vitamin D3

Vitamín D ve své aktivní formě jako vitamin D3 (cholekalciferol) hraje roli v metabolismu vápníku a fosforu. Podílí se také na modulaci imunitní odpovědi a zachování zdraví zvířat.

Vitamin E

Vitamin E je silný antioxidant. V rostlinách se nachází v obilných klíčcích jako hlavní antioxidant, zatímco u zvířat je nezbytný pro udržení reprodukce, prevenci srdeční a kosterní svalové degenerace. Spolu se selenem chrání organismus před nepříznivými účinky volných radikálů.

Zinek

Kromě své úlohy ve zdraví kůže, resorpci tuků a regulaci chuti k jídlu má zinek antioxidační vlastnosti, napomáhá udržovat normální chuťové a čichové vjemy, syntézu DNA a RNA a podporuje normální růst a vývoj. Ovlivňuje rovněž reprodukční procesy zvířat.

Železo

Železo je esenciální minerál, který kromě své úlohy v enzymových systémech hraje roli v přenosu a výměně kyslíku a oxidu uhličitého.

Vysvětlivky některých pojmů uvedených ve složení jednotlivých produktů Premil

Brambory

Brambory obsahují velké množství škrobu a jsou chudé na bílkovinu. Pozoruhodný je vyšší obsah draslíku, dále obsahují malé množství stopových prvků a z vitaminů především vitamin C a B6. Použití brambor umožnil až současný vědecký a technologický pokrok. „Obyčejně“ uvařené brambory psovi působí trávicí obtíže. Současnými technologiemi do krmiv zapracované brambory mají za působení vysokých teplot a tlaku předzpracované škroby (svou hlavní součást) tak, že jejich hodnota se dokonce blíží stravitelnosti čistých živočišných bílkovin.

Cukrovarské řízky sušené

Cukrovarské řízky sušené představují vynikající zdroj vlákniny, jak rozpustné, tak nerozpustné. Zajišťují lepší trávení. Skvělý zdroj energie (energie se uvolňuje pomalu).

Dehydrované maso 

Dehydrované maso je maso zbavené části vody mechanicko-tepelným zpracováním. Syrové maso (určené pro lidskou spotřebu) se rozemele, vzniklá kaše se zahřeje na cca 43° C a z této hmoty se pak pomocí centrifugálního oddělovače oddělí tuk a voda. Konečný výrobek - dehydrované maso - má zbytkový obsah tuku cca 10%. Tato technologie umožňuje vyrábět krmivo s vyšším obsahem syrového masa. 

Zpracování nízkou teplotou zachovává v mase jeho chuť a nedochází k destrukci v masové bílkovině obsažených aminokyselin.

Dehydrované versus čerstvé maso

Zjednodušený přepočet dehydrovaného a čerstvého masa - cca 20 % masové moučky v krmivu = cca 72% čerstvého masa.

Dehydrované hovězí maso

Dehydrované hovězí maso je vynikající zdroj bílkovin, velmi dobře stravitelné a chutné.

Dehydrované kachní maso

Dehydrované kachní maso je vynikající zdroj bílkovin, obsahuje i některé důležité vitaminy, jako např. A a B3 a také minerály. Je velmi dobře stravitelné a chutné.

Dehydrované krůtí maso

Dehydrované krůtí maso obsahuje vysoké množství bílkovin s minimem tuků a patří mezi nejdietnější masa. Je vysoce stravitelné a má příznivý obsah minerálních látek, zejména železa, fosforu, zinku, sodíku, draslíku a vitamínů skupiny B. Krůtí maso navíc obsahuje esenciální aminokyselinu tryptofan ve velkém množství.

Dehydrované kuřecí maso

Dehydrované kuřecí maso je vynikající zdroj přirozené výživy všech psů, lehká stravitelnost a vysoká využitelnost živin, vysoký obsah fosforu a vápníku a nízký obsah popelovin.

Dehydrované jehněčí maso

Dehydrované jehněčí maso obecně je velmi dobře stravitelné. Doporučuje se tak při dietách a při alergiích na ostatní masa. Je hypoalergenní a pozitivně ovlivňuje hladiny cholesterolu, takže je velice vhodné pro pejsky se srdečními a cévními problémy.


Dehydrované maso z tuňáka 

Dehydrované maso z tuňáka je zdrojem fosforu, draslíku, vápníku, železa, jódu a selenu. Tuňák je bohatý na Omega-3 mastné kyseliny. Omega-3 mastné kyseliny zvyšují imunitu, mají antioxidační vlastnosti, přispívají ke zlepšení kvality a lesku srsti. Díky nízkému obsahu sodíku se granule s rybím masem uplatňují v dietním stravování (sodík zadržuje vodu v těle). Podíl sodíku a draslíku je významný z hlediska prevence kardiovaskulárních onemocnění. Podporuje růst a hojení chrupavčitých tkání.

Hydrolyzovaná játra

Hydrolyzovaná játra jsou používána jako přírodní zchutňovadlo a zdroj proteinů.

Chondroprotektiva

Chondroprotektiva chondroitin a glukosamin jsou látky podporující pohybový aparát jsou ve vyšším psím věku nepostradatelné. Právě glukosamin a chondroitin snižují opotřebení kloubů, mají pozitivní vliv na celkovou hybnost, snižují bolestivost a riziko následného zánětlivého procesu.

Inulin

Inulin má příznivý účinek na střevní mikrofloru, působí jako prebiotikum a jako zdroj rozpustné vlákniny. Inulin se extrahuje z kořene čekanky. Bylo prokázáno, že některé z olejů přirozeně se nacházejících v čekance mohou napomoci k odstranění červů ze psích střev.

Kukuřice

Kukuřice je po rýži druhý nejvhodnější rostlinný zdroj energie a bílkovin, s poměrně vysokou stravitelností. V krmivech je ceněna i chutnost kukuřice v porovnání s jinými obilovinami. Kukuřičný olej obsahuje kyselinu linoleovou a esenciální mastné kyseliny, které mají vliv na zdraví kůže a srsti psa. Kukuřičné oleje jsou také zdrojem omega mastných kyselin, které tak nejsou třeba dodávat uměle. Kukuřice obsahuje i vysokou hladinu minerálů a další biologicky aktivní látky.

Kuřecí tuk

Všechny tuky jsou nositelem chuti a jsou velmi dobře využitelné. Obsahují asi dvojnásobné množství energie než uhlohydráty nebo bílkoviny a přinášejí psovi pocit sytosti po nakrmení. V tucích se rozpouštějí vitamíny a dodávají organismu esenciální mastné kyseliny.

Lecitin

Lecitin má vliv na usazování tuku v cévách díky své emulgační schopnosti, příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi a zabraňuje arteriosklerose. Lecitin rovněž bojuje proti tvorbě žlučových kamenů, blahodárně působí při kožních potížích.

Lněné semínko

Lněné semínko je vynikající zdroj omega mastných kyselin pro kvalitní stav srsti a kůže. Povzbuzuje imunitní systém, léčebně se používá jako zdroj slizových látek při zánětech žaludku a střev. Uklidňuje trávení, ochraňuje povrch střeva při podráždění.

Oves

Oves je dobrým zdrojem vlákniny, obsahuje řadu stopových prvků, mangan, selen, vitamin B1, hořčík a fosfor. Pro je psy velmi dobře stravitelný.

Pivovarské kvasnice

Pivovarské kvasnice obsahují vitamíny B, bílkoviny, minerály a stopové prvky. Jsou jedním z nejlepších zdrojů vitaminů skupiny B, které mají vliv na kůži, srst, sliznice, oči, trávení, játra, nervovou soustavu. Kvasinky jsou také vynikající zdroj bílkovin, tzv. „kompletní protein, neboli bílkovina“ – obsahují všechny esenciální aminokyseliny (základní stavební jednotky bílkovin).

Rybí olej

Rybí olej je získáván z tučnějších druhů ryb, jako např. losos, tuňák, makrela, sardinky. Rybí olej obsahuje nejvyšší procento omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin, nezbytných pro předcházení celé řadě onemocnění: kardiovaskulární (choroby srdce a cév), kožní potíže (lupénka, suchá kůže, vyrážky), a dokonce mají preventivní účinek v boji s rakovinou. Vysoký obsah vitaminů A, B3 a D dělá z rybího oleje jen velmi těžko nahraditelnou součást jídelníčku. Rybí olej je veterináři doporučován právě při kožních a jiných potížích a při přípravě psa na výstavu. Srst je při pravidelném používání lesklá, pevná, zdravá a má „jiskru“.
 

Rýže

Rýže je v prvé řadě zdrojem energie – sacharidů (uhlohydrátů) i rostlinných bílkovin a malého množství tuků s vynikajícím složením aminokyselin. Rýže je v dietologii psa nenahraditelná, je to imunologicky nejlépe přijímaná surovina, zároveň výživově velmi hodnotná.

Za studena lisované rostlinné oleje

Za studena lisované rostlinné oleje podporují metabolismus a působí příznivě na kůži a srst.

Výhradní dovozce krmiv Premil pro Českou republiku:

Ing. Jana Reichlová
Olšanská 335
789 63 Ruda nad Moravou

 

Mobil: 776 554 005

e-mail: info@premil.cz
www.premil.cz

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube